Team Fortress 2

Team Fortress 2 (TF2 olarak kısaltılır), Valve Corporation tarafından geliştirilen takım tabanlı bir çok oyunculu birinci şahıs nişancı video oyunudur.
Orijinal Quake modu Team Fortress'ın ve modun GoldSrc motoru yeniden yapımının devam oyunudur. İlk olarak The Orange Box'ın bir parçası olarak 10 Ekim 2007'de Windows ve Xbox 360 için yayımlanmıştır. Sonradan bir PlayStation 3 sürümü de 22 Kasım 2007'de yayımlanmıştır. Oyun; bağımsız olarak 8 Nisan 2008'de Windows için, 10 Haziran 2010'da OS X için ve 14 Şubat 2013'te Linux için yayımlanmıştır. Team Fortress 2'nin perakende dağıtımı Electronic Arts tarafından yapılmış, çevrim içi dağıtımı ise Valve tarafından Steam üzerinden yapılmıştır. 23 Haziran 2011'de oyun oynaması ücretsiz olmuştur ve Steam üzerinden oyun içi eşya satın alımlarından kazanç sağlamaya başlamıştır. Team Fortress 2'nin yapım süreci 1996'da orijinal Quake modu Team Fortress'ı oluşturan John Cook ve Robin Walker yönetiminde olmuştur.

Oyun, yaklaşık dokuz yıl içinde pek çok tasarım değişikliği geçirmiştir. İlk olarak 1998'de Valve's Team Fortress adıyla duyuruldu ve GoldSrc motorunu kullanıyordu. 1999'da oyunun adı Team Fortress 2: Brotherhood of Arms olarak değişti ve daha gerçekçi bir oynanışa geçildi; fakat bu da değişime uğradı. Ardından oyunun adının Invasion olmasına karar verildi ve oyun, uzaylılarla insanların savaşını konu alan bir bilimkurgu oyunuydu. Fakat oyunun son tasarımı; J. C. Leyendecker, Dean Cornwell ve Norman Rockwell'ın tasarımlarından esinlenerek çizgi film tarzı çizimler oldu ve motoru Source motoruna geçti. Oynanış eski Team Fortress oyunlarında da olduğu gibi iki rakip takım arasında geçer, takımlar dokuz farklı karakter türüne sahiptir, çeşitli oyun modları vardır ve savaş alanları genelde oyunun hikâyesi ile ilgili bölgeler olur.

Bilgilendirme eksikliği ve altı yıllık oyun geliştirme süreci oyunun vaporware olmasına sebep oldu ve Wired News'in senelik vaporware listesinde düzenli olarak yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir